Payas: İnşaatın farklı aşamaları

Payas: İnşaatın farklı aşamaları

İşletmelerin nasıl inşa edildiğini hiç merak ettiniz mi? Gökdelenlerin, çok katlı binaların ve okulların her yerde görüldüğü şehrin kalbinde yaşıyorsanız, muhtemelen zorlu inşaat sürecini düşünmüşsünüzdür. Her inşaat projesi için gerekli olan para miktarının yanı sıra, inşa edilmeden önce farklı aşamalardan geçmesi gerekiyor.

Bu da inşaat sektörünün çok fazla detay ve özveri gerektirdiğini gösteriyor. İster bir alışveriş merkezi, bir tıbbi tesis veya basit bir banliyö evi inşa ediyor olun, çalışanların ve inşaat işçilerinin güvenliğini garanti altına almak için inşaat aşamalarını takip etmelisiniz. 

Başlamak için, bilmeniz gereken farklı inşaat aşamaları şunlardır:

Aşama 1:Konsept ve tasarım oluşturma

Tabii ki, sıfırdan bir şey inşa etmeden önce, binanın konsepti ve tasarımı hakkında düşünmeniz gerekir. Tasarımın yapısal olarak sürdürülebilir olduğundan emin olmak için genellikle bir mimarın yardımıyla müşterinin ihtiyaç duyduğu şeyle başlar. Bu aşamada, bina kodları, muhtemel binanın konumu ve diğer özellikleri içeren kapsamlı bir araştırma yapılır.

Ancak projenin büyüklüğüne göre bu aşama birkaç aya kadar uzayabilir. Konsept oluşturulduktan sonra ekip şimdi tasarım aşamasına geçecek. Bu aşamada proje için kullanılacak malzemelere karar verilecektir. Ayrıca tasarım geliştirme ve sözleşmeye dayalı anlaşmalar gibi diğer süreçleri de içerir.

Bundan sonra proje maliyetinin değerlendirilmesi başlayacaktır. Mimarlar bina projesinin uygulanabilirliğini değerlendirirken mühendisler güvenlik önlemlerini yerinde garanti edecek. 

Aşama 2: Yapı ruhsatı

başvurusu Ozalitler ve imar planları hazır olduğunda, inşaat sürecine başlamadan önce yapı ruhsatı almanız gerekir. Farklı zamanlarda yapı ruhsatı almanız gerektiğinden bu durum inşaat boyunca devam edebilir. Karışıklık ve gecikmeleri önlemek için, yapı ruhsatları ile ilgili olarak her zaman yerel yetkililere danışın. 

Ancak, bu aşamanın bazı projelerin tamamlanması birkaç yıl alan uzun gecikmelere neden olduğu durumlar vardır. Bu nedenle riskleri ve ertelemeleri azaltmak için deneyimli bir proje yöneticisiyle çalışmanız şiddetle tavsiye edilir.

Aşama 3: Saha hazırlığı ve kazı

Bir bina inşa edilmeden önce saha dikkatli bir şekilde temizlenmeli ve kazılmalıdır. Bu, ekstra güvenlik önlemleri için tüm molozların, ağaçların, kayaların ve diğer engellerin kaldırılması gerektiği anlamına gelir. Bu aşamada ekskavatör, kazıcı yükleyici, buldozer ve motorlu greyder gibi hafriyat ağır ekipmanları kullanılmaktadır.

İlk olarak, müteahhit, inşaat projesinin tam yerleşimini bilmek için mimari planları okuyacaktır. Alan temizlendikten sonra, ekskavatör temelin dökülmesi için bir delik açmaya devam edecektir. 

Ancak, yapının boyutuna bağlı olarak bu aşamanın tamamlanması günler ila birkaç hafta sürebileceğini unutmayın. 

Aşama 4: Çerçevelemenin

başlatılması Bir kuruluşun yapısal bütünlüğünü sağlamak için çerçeveleme süreci boyunca sağlam bir temele sahip olmalıdır. İnşaat ekibi, projenin temelini, temellerini ve istenen çerçevesini oluşturmalıdır. 

İlk olarak, temeller yerine yerleştirilmelidir. Tipik olarak, binanın tüm ağırlığını taşıyacak beton ve güçlendirilmiş inşaat demirinden yapılırlar. Temeller zaten yapıldığında, temeli güçlendirmek için beton dökülecek. Genellikle, tamamlanması yaklaşık iki hafta sürer. Devam etmeden önce betonun tamamen kuruması için de yeterli zaman verdiğinizden emin olun.

Beton kuruduktan sonra çerçeveleme ve çatı kaplama işlemi başlayacaktır. Bu aşama çoğunlukla, dikme adı verilen binanın yapısal çerçevesinden sorumlu müteahhitler tarafından gerçekleştirilecektir. Projenizin tasarımına bağlı olarak çelik kirişler veya ahşap çerçeveler takmayı da içerebilir. 

Çerçeveleme aşamasında dış duvarlar, döşeme sistemleri ve çatı mertekleri oluşturulacaktır. Bunu, yapının kuvvetli rüzgarlardan, yağmurlardan ve diğer çevresel koşullardan koruyucu bariyeri olarak düşünün. 

Bu, binanın şeklinin yavaş yavaş oluştuğunu görebileceğiniz aşamadır. Ancak, tamamlanması birkaç ay sürebilir.

Aşama 5: Elektrik ve sıhhi tesisat

Bina zaten başarılı bir şekilde çerçevelendiğinde, elektrik kabloları ve sıhhi tesisat kurulumu gibi kaba işleri yapmanın zamanı geldi. Bu aynı zamanda binayı tamamen işlevsel hale getirmek için ısıtma, klima ve havalandırmayı da içerecek.

İlk olarak, uygun havalandırma için çıkışlar için kablolar, borular ve HVAC üniteleri gibi iç bileşenler olarak bilinen temel unsurlar kurulmalıdır. Bu çoğunlukla profesyonel ve lisanslı elektrikçiler tarafından yapılacaktır. 

Her şey muayene için geçtikten sonra, yalıtım montajı başlayacaktır. Bu, binanın soğutma ve ısıtma ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayacak ve kullanıcıların hava durumu ne olursa olsun konforu yaşamalarına olanak tanıyacaktır. Ayrıca bu, enerji tüketiminizi dengeli tutar ve trafikten veya televizyonlardan kaynaklanan gürültüyü azaltır.

6. Aşama: Armatürlerin Montajı

Bu aşamada artık bina için gerekli olan ek armatürler monte edilebilir. Asansörler, tuvaletler, pencereler, kapılar ve diğer gerekli alanları içerir. 

Aşama 7: Son rötuşlar

Plandaki her şey yapıldıktan sonra, inşaatın son adımı binaya son rötuşların uygulanmasını içerecektir. Bu genellikle zemin döşemesini, banyoya musluk veya duş eklemeyi veya müşterinin ihtiyaçlarına göre duvarları boyamayı içerir.

Aşama 8: İnşaat Sonrası

Bir tesisin daha önce inşa edilmiş olması, inşaat aşamalarının bittiği anlamına gelmez. İnşaat sonrası sırasında, bir müfettiş, binanın insanların oturabileceği kadar güvenli olduğundan emin olmak için yeri inceleyecektir. 

Bina denetimi geçerse, proje ekibi müşteriyi yeni inşa edilen kuruluşun nasıl ele alınacağı konusunda eğitecek ve yönlendirecektir. 

Ardından, müşteri artık binayı devralabilir ve işgal edebilir. Bu noktada, garanti süresi başlayacak, böylece mal sahibi, binanın uygun şekilde denetlendiğinden ve yapılandırıldığından emin olabilir. 

Ayrıca inşaat projesinin herhangi bir hukuki sorun yaşamaması için proje ekibinin bir kapatma aşamasına geçmesi gerekmektedir. Burası, tek bir ayrıntının kaçırılmadığından emin olmak için sözleşmeye dayalı anlaşmaları ve diğer önemli belgeleri inceleyecekleri yerdir. 

İnşaat sektörüne katılmak, katı standartları ve aşamaları takip ettiği için tamamen zor olabilir. Bu nedenle, şirketiniz çelik ve demir gibi yüksek kaliteli metal ürünler arıyorsa, Payas en iyi seçeneğinizdir. İnşaat projelerinize büyük ölçüde yardımcı olabilecek yapı malzemeleri sağlamaya hazırız.

İnşaat sektöründe çalışmak için nedenler İnşaat sektöründeki

işler, çalışanlarından büyük ölçüde uzun saatler ve özveri talep etse de, oradaki en iyi sektörlerden biridir. İşte bu sektöre katılmanız için en iyi sebeplerden bazıları:

Sınırsız iş imkanı

Sağlık tesisleri, okullar, alışveriş merkezleri ve parklar gibi kuruluşlara olan artan talep nedeniyle inşaat sektörü de işçi alımına devam edecek. Bunun dışında iş yeri her gün yeni bir şey sunacak. Sekiz saat boyunca bilgisayar ekranına bakmak yerine, özellikle inşaat ekibinin bir parçasıysanız, kaba işleri yapan dış mekanlarda olursunuz.

Ancak masa başı işleri tercih ederseniz inşaat sektörü de size iş teklifinde bulunabilir. Ellerinizi kirletmek istemiyorsanız sözleşmeli yönetici veya ofis asistanlığı pozisyonlarına başvurabilirsiniz.

Olumlu bir etki

İnşaat sektörüne katılmak, önemli olan işi yaptığınız anlamına gelir. Herkesin hayatında fark yaratabilecek parklar, gökdelenler ve okullar inşa etmeye yardım ederek olumlu bir değişiklik yaratırsınız. Bu endüstrinin, insanların şu anda tanık olduğu toplumu şekillendirdiğini ve bu da işi daha da tatmin edici hale getirdiğini söylemek yanlış olmaz.

İşbirliği

Bir kuruluş, ne kadar küçük olursa olsun, asla tek bir kişi tarafından inşa edilemez. Mimarlar, mühendisler, müşteriler ve müteahhitlerden oluşan bir ekiple birlikte çalışarak inşaat sektörünü tamamen işbirlikçi hale getirmelisiniz. Planların yapımından temellerin atılmasına kadar, en iyi sonuçları elde etmek için diğer insanların çıktılarını hesaba katmanız gerekir.

Bu nedenle inşaatta çalışan çoğu çalışan, yalnızca işleriyle sınırlı olmayan, ömür boyu sürecek dostluklar kurmuştur. 

Çok yönlü bir kariyer

İnşaat sektöründe çalışıyorsanız, bu, son derece çeşitli ve ödüllendirici olabilen, ömür boyu sürecek bir kariyer inşa ettiğiniz anlamına gelir. Deneyimlerinizi ve büyümenizi artırmanıza izin verdiği için yıllarca aynı yerde veya konumda kalmayacağınız garanti edilir. 

Örneğin, bir kişi sadece ustabaşı olarak başlamış olsa bile proje yöneticisi olabilir. Bunun nedeni, sitede olduğunuzda her zaman bir öğrenci olarak kabul edilmenizdir. Beceriler bir kişiden diğerine geçer ve eğitim asla durmaz.