Paslanmaz Demir – Çelik Çeşitleri

Paslanmaz Demir – Çelik Çeşitleri

Paslanmaz çelik, krom sahibi olan, demir-karbon alaşımı olarak özetlenebilir. Çeliğin paslanmaya karşı koruması kromdur. Korozyona karşı çok dayanalıklı çelik şeklinde de isimlendirilen paslanmaz tipleri beşkatagoride toplanır.

  • Östenitik paslanmaz çelikler
  • Dubleks paslanmaz çelikler
  • Ferritik paslanmaz çelikler
  • Çökelmeyle sertleştirilmiş paslanmaz çelikler
  • Martensitik paslanmaz çelikler.
  • Paslanmaz Demirler
Paslanmaz özellikleri türlerine göre değişiklik gösterir. Paslanmaz çelikler %100 geri dönüşümü sağlanabilen ürünlerdir. Östenitik paslanmaz çelikler, krom ve nikel içermektedir. Dünya paslanmaz çelik imalatının %60’nı oluştururlar. Manyetik değillerdir ve ışıl prosedür görmezler. Korozyona karşı güçlü, hammadde ile sertleşebilen, basit işlenebilen tek kaliteyi göstermektedirler.
Ferritik paslanmaz çelikler krom, molibden, titanyum ve vanadyum bulundururlar. Korozyona dirençlidirler. Manyetik yapıya sahiptirler. Ferritik paslanmazlar da Östenitik paslanmazlar gibi ışıl işleme sokulamazlar. Onun adına tavlama işlemine sokulurlar. Dubleks paslanmaz çelikler, belirlenmiş oranlarda ferrit ve östenit bulundururlar. Daha yüksek mukavemetlidirler. Çekirdeklenmeye, çatlak ve gerilim korozyonuna karşı dayanıklıdırlar. Yüksek oranda krom içeriklidir, Nikel ise daha az orandadır.
Çökelme ile sertleştirilmiş paslanmaz çeliklerin esasında krom ve nikelbulunmaktadır. Ancak martensitik ve östenitik çeliklerin özelliklerini de almıştır. Korozyona metanetli olan bu paslanmaz çelikler, martensitik PH, yarı-östenitik PH ve östenitik PH olarak üç gruba ayrılırlar. Martensitik paslanmaz çelikler ise krom, molibden ve karbon karışımıdır.
Bazı martensitik nitelik dışında içerisinde nikel barındırmaz. Diğerleri gibi korozyona metanetli değildir.Ancak basit işlenebilir ve şekillenebilirler. Mekanık aşınmaya karşı dirençlidir. Uygulama alanları yelpazesi epey geniş paslanmaz çelik türüdür.
Paslanmaz çelikler, mutfak eşyalarında, yapı-inşaat pazarında, kimya sanayinde, saniyesel bölgede, ısıya metanetli aletlerde, çamaşır makinesi tamburları, otomotiv sanayinde, çatal, kaşık, bıçak üretiminde, petro-kimya, besin, tekstil ve kağıt endüstrisinde kullanılmaktadır.

Yorumunuzu Yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir