İnşaat Demiri Fiyatı Nasıl Oluşur?

İnşaat Demiri Fiyatı Nasıl Oluşur?

İnşaat Demiri Fiyatı Nasıl Oluşur?

İnşaat Demiri fiyatları muhteviyatının neredeyse tamamını oluşturan metal fiyatlarına(Endekslerine)ve arz-talep dengesine göre değişim görür.

İşlenmiş bir metal türü olan inşaat demiri fiyatları da tüm emtialar da olduğu gibi maliyet ve piyasa değeri üzerinden fiyatlanır. Günümüzde bu fiyat belirlemesine etki eden unsurlara, siyasi olaylar da etki etmektedir. Örneğin dünyanın en büyük metal ihracatçısı olan 822 milyon tonla birinci sırada yer alan Çin(Piyasada ki büyüklüğü anlayabilmemiz, için Türkiye 34 milyon ton ile 8.sırada) ile Amerika Birleşik Devletleri arasında ki ticaret savaşlarının ilk etaplarından biri de metal piyasası üzerinden gerçekleşmiştir.Başkan Trump’un aldığı ek vergi kararları ile piyasa derin hareketliliğe girdi ve maliyetinim yaklaşık %15-30’unu oluşturan inşaat sektörüne ciddi zararlar verdi. Karar sonrası Londra Metal Borsası-Çelik Demir fiyat endeksi USD olarak değeri aşağıdadır.

LME Demir Çelik Fiyat Endeksi

 

Dünyada metal piyasasında gerileme olurken, ülkemizde dövize bağlı olarak özellikle inşaat demiri fiyatlarında yukarı yönlü harekete girmiştir.

Maliyetlerin belirlenmesi ülkenin kendi ekonomik şartları, işçilik ücretleri ve vergi sistemi ile alakalıdır. Ekstrem bir durum söz konusu olmadıkça üretici tesisler için yani demir madenlerine entegre üretim tesisleri için, maliyetler genel itibariyle sabit kalacaktır ancak piyasa değerinin belirlenmesinde küresel çaptaki piyasalar göz önünde bulundurulur. Her emtia için geçerli olan arz-talep dengesi ve siyasi olaylar metal ile ilgili endesklerin yönünü belirlemektedir.

Günümüzde her ürünün bir finansal değeri olduğu gibi finansal piyasalarda da yeri vardır. Metal piyasasının da birden fazla piyasası olmasına rağmen en önde geleni 1877 yılında kurulan 2 milyon tonu geçen işlem kapasitesi ve 8 milyar doları geçen işlem hacmiyle; metal piyasasında fiyat belirlemede öncü bir kuruluş konumundadır Londra Metal Borsası (LME).

Londra Metal Borsasında belirlenen fiyatlar dünya çapında kabul görüyor. Bu bakımdan ülkemizde ki inşaat demiri fiyatları da bu piyasanın belirlediği metal fiyatlarına göre şekilleniyor. Her ne kadar dünyada 8. Büyük üretici olsak da dövizde ki hareketlilik, inşaat demiri fiyatlarında ki değişimin ana sebebi olmaktadır. Yukarıda Trump’ın ek vergi kararlarından sonra demir piyasasında ki aşağı yönlü hareket ülkemizde fiyatlara yansımamıştır. Sebebi de yine dövizde ki yukarı yönlü harekettir. Grafikten de anlaşılacağı üzere dünya genelinde fiyatlarda gerileme yaşanırken, aşağıda ki grafikte de görüldüğü üzere ülkemizde hafif yukarı yönlü bir hareketlilik de görülmektedir.

Türkiye Demir Çelik Fiyat Endeksi

Etiketler: ,

Yorumunuzu Yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir