Hurda Çeşitleri

Hurda Çeşitleri

Hurda ismi geçince bir çok kişinin aklına ilk gelen bir daha kullanılamayacak malzemeler gelmektedir. Fakat bir çok malzeme geri dönüş ile tekrardan işlevsel konuma getirilebilir. Bu konumda ise devreye hurda ve hurdacılık hizmetleri girmektedir.

Günümüzde evlerimizin,dükkanlarımızın ve yol kenarlarında bir çok dönüşüm kutuları eklenmiş durumdadır. Camların,Kağıtların,Plastiklerin farklı farklı depolanabileceği bir çok konteynır ile kullanılmayan malzemeler geri dönüşe gönderilebilir durumdadır. Bu şekilde doğada uzun süreler kaybolmayan eşyalar tekrardan işe yarar hale getirilip kullanılmaktadırlar. Ülke ekonomisinin gelişimine de bir çok katkı sağlamaktadırlar.

 

Hurda olarak kullanılabilecek malzemeler ; 

  • Demir,Çelik,Kablo,Bakır,Altın,Gümüş,Pirinç,Kalay,Alüminyum vb. Maden hurdaları
  • Plastik,Polyester,Polietilen tarzın petrol hurdalar
  • Cam ve cam çeşitleri, aynalar
  • Kağıt, Karton,dergi,gazete,kitap tarzında ağaç ürünleri
  • Genel Bilişim bilgisayarlar parçaları, işlemlci,bilgisayar,laptop, müzik seti,cep telefonu tarzı elektronik hurdalar
  • Lastikler,parçalar, otomobil parçaları
  • Fabrika üretimi sonrası çıkan, Talaş,Fire, parça saçlar genel olarak endüstriyer imalat hurdalarını oluşturmaktadırlar.
  • Kullanma süreleri genel olarak bitmiş olan,Gemi,tren,çelik köprü,otomobil eski hurdaları ve parçaları da hurda olarak sınıflandırılabilmektedirler.

Hurda çeşitleri, genel olarak malzemelerine göre ve cinslerine göre sınıflandırılabilir. ABD, tüm dünya üzerinde en büyük hurda üreticisi  olarak da tanımlanabilmektedir. Türkiye’de bu sebepten Amerikan hurda sınıflandırması ile yoluna devam etmektedir.

Hurda çeşitleri arasında birçoğumuzun bildiği üzere bakır hurda en çok dikkat ve ilgi çeken hurda çeşitlerindendir. Diğer madenlere göre yani krom ve alüminyuma göre daha fazla ucuz olması, ve iletken özelliğinin de kaliteli olması sebebiyle tercih edilmektedir. Bakır hurda, diğer hurdalara göre hem sıfır paketi hem de hurda hali çok fazla kullanılmaktadır. Alüminyum dan bahsedecek olursak bakıra göre daha fazla pahalıdır ve sektörde bu sebepten çok fazla tercih edilmemektedir. Bunun yanında ise demir hurdalar geri dönüşüm sonrası güncel fiyatları tekrar belirlenerek piyasasında bir çok alıcı bulmaktadırlar. İletken özellikleri çok fazla olmayan fakat sert bir değeri olan krom ise günlük belirlenen ve güncellenen fiyatlarına göre alıcı bulmaktadırlar.

Hurdalarınızın genel olarak boşa gitmemesi için ve doğayı koruyup ülke ekonomisine de katkıda bulunmak için https://payasdemirfiyatlari.com/ websitemizi sürekli takip ederek hurda güncel fiyatlarını öğrenebilir ve satışlarınızı gerçekleştirmek için destek isteyebilirsiniz.

 

Yorumunuzu Yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir