DKP Hurda Nedir ?

DKP Hurda Nedir ?

Hurda nedir ?

Dönülmüş, kırılmış,eskimiş,parçalanmış,miladı dolmuş, artık kullanılamaz duruma gelmiş ya da kullanmanın gereği kalmamış olan herhangi nesneler bütününe hurda denir. Çöplüklere ya da hurdalıklara atılırlar ve geri dönüşüm denen olay ile tekrar kullanılır hale getirilirler.

Dkp hurdalar bir çoğu vakit demir üretimi ve kesimi yapmış fabrikalardan temin edilmektedir.  Dkp hurda, Ağır,kalın ve çekirdek olmayan hurda gruplarına girer. Dkp saç hurdası, metal hurda ürünlerinin içinde en kalifiye ham madde ünvanına sahip vaziyettedir.Yumuşak olması nedeni ile istenilen biçim verilebilmektedir.  Dkp hurda ücretleri ise düzgüsel demir hurda ve inşaat demiri hurdalarından daha fazladır.

Sizler içinde DKP hurdalarından tek kaç görüntüsünü paylaşıyoruz.

 

DKP Hurda, imalat sanayisinde;

  • Kesim işlemleri sonucu ortaya çıkmış olan saç artıklarının, kıyıldıktan sonra kırpıntı hlainde getirilmiş formlarıdır.
  • Kesim işlemleri sonrasında ortaya çıkmış olan saç artıklarının, baskı pres ile balya ve paket halinde getirilmiş formlarıdır.
  • Haddeleme sürecinde ortaya çıkmış olan lokum görüntüsündeki uç ve baş artıklarıdır.
  • Çelik üretimleri, sürekli olan döküm sürecinde yarı mamul olarak çıkartılan ingot,levha,kütük, konstrüksiyon ve benzeri çelik imalat artıkları ile de oluşmaktadırlar.
  • Kısaca fabrika atıklarıdır diyebiliriz.

EXTRA HURDA 

  • Çelik imalat sektöründe çıkmış olan kesim malzemelerinin sarılmış formlarıdır.( Sarma olarak da adlandırılabilir)
  • İmalat sanayisinde kesim işlemleri sonucunda çıkan saç atıkları.
  • İnşaat demirlerinin kırpıntı ve atık bölümleri.
  • Kesilmiş veyahut presslenmiş boru çeşitleri
  • Temiz, tek başına ağır hurdalardır.

Hurda ismi anılınca bir çok vatandaşın aklına bir daha kullanılmayan, ömrünü tamamlamış işe yaramaz malzemeler gelmektedir. Fakat bir çok malzeme geri dönüşüme gönderilerek, tekrar hayata işlevsel bir biçimde döndürülmektedir. Tabi ki burada devreye hurda ve hurdacılık hizmetleri girmektedir.

Günümüzde birçok evin, apartmanın,parkların ya da yolların kenarlarında geri dönüşüme ait kutular bulunmaktadır. Camların, plastiklerin, kağıtların ayrı ayrı depolandığı küçüklü büyüklü konteynırlar sayesinde yok olmaya gönderilen malzemeler artık geri dönüşüme gönderilebilmektedir. Bu nedenle hem doğada uzun yıllar boyu kaybolmayan ürünler, tekrar değerlendirilerek doğayı korumamıza yardımcı olur. Hem de ülke ekonomisi daha fazla ve hızlı gelişir.

Yorumunuzu Yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir