Demir Fiyatları Ne Olur?

Demir Fiyatları Ne Olur?

Demir Fiyatları Ne Olur?

Türkiye ekonomisinin adeta can damarı olan inşaat sektörünün ana malzeme kalemlerinden bir tanesi olan Demir Fiyatları ne olur? sorusunun cevabını burada vermek istiyoruz. Geçmiş yılların demir fiyatları grafik tablosunu inceleyerek bur sorunun cevabını vermeye çalışacağız…

Demir Fiyatları Ne Olur 2020 Yılında?

2019 yılı inşaat sektörü için işlerin hiçbir zaman yolunda gitmediği bir yıl olmuştur. Daire satışlarının geçmiş yıllara nazaran yarıdan fazla düşüş göstermesi firmaları oldukça zor durumda bırakmıştır. Bu zor durumla baş etmeye çalışan müteahhitler de sık sık demir fiyatları ne olur? sorusunun cevabını internette araştırmaktadırlar.

Demir fiyatlarının değişkenliği arz talep ile ilişkilidir. 2019 yılında daire satışlarının ciddi oranlarda düşmesi demire olan talebi de düşürmüştür. Fiyatların değişken olmasının en önemli sebebi de Dolar kurudur. 2019 yılında anormal bir şekilde artış gösteren Dolar kurunun bu şekilde devam etmesi halinde Demir Fiyatı Ne Olur 2020 yılında? sorusuna ne yazık ki olumsuz bir cevap vermek durumunda kalabiliriz.Detaylı bilgi için şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Türkiye Demir Çelik Fiyat Endeksi

Demir Fiyatları Dolar ile Paralel Bir Seyir İzlemektedir!

Ülkemizin son günlerde Dolar kuru üzerinde ciddi bir baskı hissetmesi demir fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Bu durumda daire fiyatlarının ciddi anlamda yükselmesine ve bunun sonucu olarak da daire satış rakamlarının ciddi oranlarda düşmesine neden olmaktadır.

Demir fiyatları ne olur? sorusuna verilebilecek bir başka yanıtımızda şu şekildedir; bankaların kredi maliyet oranlarının yükselmesi daire satışlarına ve müteahhitlerin alım gücünün azalmasına neden olacağı için fiyatlarında bu durumdan negatif bir şekilde etkilenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Demir Çelik Sektöründe Fiyatlar Günlük Belirlenir!

Demir fiyatları grafik tablosu incelendiğinde fiyatların oldukça fazla bir şekilde oynaklık gösterdiğini görmekteyiz. Demir çelik sektöründeki bu fiyat oynaklığının en önemli nedeni arz-talep dengesidir. Arzın az talebin yoğun olduğu durumlarda doğal olarak da demir fiyatları yukarı yönlü bir seyir izlemektedir.

Ülkemizdeki demir fiyatlarının etkileyen en önemli hususlardan bir tanesi de Çin’de üretimin azalması ve Avrupa’dan demire olan talebin artmasıdır. Bunla paralel olarak ülkemizdeki ihracat rakamları da artacağı için iç piyasadaki demir fiyatlarının yukarı yönlü bir seyir izlemesi kaçınılmaz olacaktır. Demir fiyatları ne olur? sorusuna son olarak hurda fiyatlarının yükselmesi de fiyatlarının yukarı yönlü bir seyir izlemesine neden olabileceğini belirtebiliriz.

 

 

Yorumunuzu Yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir